Sports TV listings for Sunday, March 12 – Roanoke Times

Sunday, March 12 2017

AUTO RACING

Noon: WSET, IndyCar, Firestone Grand Prix of St. Petersburg, at St. Petersburg, Fla.

3:30 p.m.: WFXR, NASCAR Monster Energy Cup Series, Kobalt 400, at Las Vegas (pregame show at 3 p.m.)

BASEBALL

6 a.m.: MLB Network, World Baseball Classic, second round, Japan vs. Netherlands, at Tokyo

12:30 p.m.: MLB Network, World Baseball Classic, first round, Dominican Republic vs. Colombia, at Miami

3:30 p.m.: MLB Network, World Baseball Classic, first round, Italy vs. Puerto Rico, at Jalisco, Mexico

7 p.m.: MLB Network, World Baseball Classic, first round, Canada vs. United States, at Miami

10 p.m.: MLB Network, World Baseball Classic, first round, Mexico vs. Venezuela, at Jalisco, Mexico

CYCLING

1 a.m. (Monday): NBC Sports Network, Paris-Nice, Stage 8, Nice, France (delayed tape)

GOLF

6 a.m.: Golf Channel, European Tour, Hero Indian Open, continuation of coverage of final round, at New Delhi

1 p.m.: Golf Channel, PGA Tour, Valspar Championship, final round, at Palm Harbor, Fla.

3 p.m.: WSLS, PGA Tour, Valspar Championship, final round, at Palm Harbor, Fla.

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1 p.m.: MASN, Preseason, Houston vs. Washington

MEN’S BASKETBALL

Noon: ESPN2, Ivy League championship, at Philadelphia

12:30 p.m.: WDBJ, Atlantic 10 championship, VCU vs. Rhode Island, at Pittsburgh

1 p.m.: ESPN, SEC championship, Kentucky vs. Arkansas, at Nashville, Tenn.

2 p.m.: ESPN2, Sun Belt championship, Texas St. vs. Troy, at New Orleans

3 p.m.: WDBJ, Big Ten championship, Michigan vs. Wisconsin, at Washington, D.C.

3:15 p.m.: ESPN, American Athletic Conference championship, at Hartford, Conn.

5:30 p.m.: WDBJ, NCAA Tournament Selection Show, at New York

7 p.m.: ESPN, “Bracketology” show about NCAA Tournament field

7 p.m.: CBS Sports Network, “NCAA March Madness Bracket Breakdown” show about NCAA Tournament field

8 p.m.: CSN, “Bracket Breakdown” show about NCAA Tournament field

8:30 p.m.: ESPNU, NIT selection show

9 p.m.: ESPN2, “Bracketology” show about NCAA Tournament field

9 p.m.: ESPNU, “Tournament Countdown: The Experts” show about NCAA Tournament field

MINOR LEAGUE BASKETBALL

1 p.m.: NBA TV, NBA Development League, Westchester at Maine

NBA 

3:30 p.m.: WSET, Chicago at Boston (pregame show at 3 p.m.)

6 p.m.: NBA TV, Miami at Indiana

9 p.m.: ESPN, Cleveland at Houston

NHL 

12:30 p.m.: WSLS. Minnesota at Chicago (pregame show at noon)

7 p.m.: NBC Sports Network, N.Y. Rangers at Detroit

9:30 p.m.: CSN, Washington at Anaheim

10 p.m.: NHL Network, Dallas at San Jose

RODEO

5 p.m.: CBS Sports Network, PBR Tour, Little Rock Invitational (taped Saturday)

SNOWBOARDING

6 p.m.: Universal HD, Halfpipe/Slopestyle, at Sierra Nevada, Spain (taped)

SOCCER

7:55 a.m.: Fox Sports 1, Scottish Premier League, Rangers at Celtic FC 

10 a.m.: Fox Sports 1, FA Cup, sixth round, Millwall at Tottenham 

10:20 a.m.: Fox Sports 2, Bundesliga, Augsburg at Schalke

Noon: NBC Sports Network, Premier League, Burnley at Liverpool

12:30 p.m.: Fox Sports 2, Bundesliga, Borussia Monchengladbach at Hamburg 

5 p.m.: ESPN2, Major League Soccer, Atlanta at Minnesota

7 p.m.: Fox Sports 1, Major League Soccer, Portland at Los Angeles

Midnight: NBC Sports Network, Premier League match of the day (delayed tape)

SOFTBALL

1 p.m.: SEC Network, South Carolina at Tennessee

3 p.m.: SEC Network, Miss. State at Texas A&M

5 p.m.: SEC Network, LSU at Auburn

6 p.m.: ESPNU, Missouri at Florida

SPEEDSKATING

4:30 p.m.: NBC Sports Network, World Short Track Championships, at Rotterdam, Netherlands (same-day tape)

8 p.m.: Universal HD, World Cup final, at Stavanger, Norway (same-day tape)

TENNIS

2 p.m.: Tennis Channel, ATP/WTA, BNP Paribas Open, men’s second round and women’s third round, at Indian Wells, Calif.

TRACK AND FIELD

7 p.m.: ESPN2, NCAA Indoor Championships, at College Station, Texas (taped Friday and Saturday)

WOMEN’S BASKETBALL

11 a.m.: CBS Sports Network, Patriot League championship, Navy at Bucknell 

1 p.m.: CBS Sports Network, Southland championship, Texas A&M-Corpus Christi vs. Stephen F. Austin, at Katy, Texas

2 p.m.: ESPNU, Northeast Conference championship, Bryant at Robert Morris

4 p.m.: ESPN3.com, Big South championship, Radford vs. Presbyterian-UNC Asheville winner, at Lynchburg

4 p.m.: ESPNU, Ivy League championship, at Philadelphia

WOMEN’S LACROSSE

1 p.m.: WSET Digital 13.2, Army at Mercer

Comments

Write a Reply or Comment:

Your email address will not be published.*